Tydzień temu upłynął termin płatności…. i co teraz?

W jaki sposób przeprowadzić windykację w przypadku gdy klient zalega z płatnościami? Mam nadzieję, że nie masz tego typu problemów, jednak gdyby się one pojawiły podzielę się z Tobą cennymi wskazówkami dotyczącymi metod ściągania należności.

Historia pewnej faktury

Tak to z reguły się zaczyna… Nawiązujesz współpracę z nową firmą. Wszystko przebiega tak jak należy, kilka spotkań, wymiana maili i …Jest! Mamy to! Udało się nawiązać współpracę! Problem pojawia się dopiero w momencie gdy po wystawieniu faktury nie widzisz żadnych wpływów na konto. Jak sobie z tym poradzić?

Sposoby na ściąganie należności

Sposobów na ściąganie długów jest wiele, ale czy na pewno wszystkie są odpowiednie dla Ciebie? Poniżej przestawię Ci kilka rozwiązań – metoda na którą się zdecydujesz zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.

  • Uruchomienie call center. Część firm decyduje się na tego typu rozwiązanie. Wszystkie działania są realizowane są przez firmę zewnętrzną więc na pewno dzięki temu zaoszczędzisz sobie choć trochę nerwów. Co prawda takie rozwiązanie generuje dodatkowe koszty, ale rzeczywiście bywa skuteczne.
  • Wybór systemu z wbudowaną automatyczną windykacją. Program, który na bieżąco będzie wysyłał drogą mailową powiadomienia o zbliżającej się płatności a także o tym, że termin już upłynął. W tym przypadku świetnie sprawdzi się moduł Faktura365. W programie to Ty decydujesz kiedy i o jakiej treści będą wysyłane automatyczne przypomnienia klientowi.
  • Wejście na drogę sądową.  Z reguły jest to ostateczność.  Zazwyczaj zakończy się ono wydaniem nakazu zapłaty, który po opatrzeniu w klauzulę będzie stanowił tytuł egzekucyjny. Komornik będzie próbował odzyskać kwotę wynikającą z faktury wraz z odsetkami ustawowymi i kosztami postępowania sądowego. W przypadku tej możliwości musisz liczyć się z tym, że zanim odzyskasz utracone pieniądze minie wiele miesięcy. Ponadto załatwianie sprawy sądowe i prowadzenie egzekucji może być po prostu nieopłacalne.

Pamiętaj, że możesz uniknąć tego typu sytuacji współpracując ze sprawdzonymi klientami bądź kontrahentami z polecenia. Dzięki temu będziesz spał spokojnie i nie zastanawiał się kiedy odzyskasz utracone pieniądze.

Mam nadzieję, że artykuł Cię zaciekawił, więcej informacji znajdziesz na naszym Facebooku.